Kariyer yolculuğunda fark edilmeniz için öncelikle farklı olmanız gerekmez mi?
Kariyer ve kariyer planlaması bugün kuşkusuz bütün iş ve yaşam alanında her bireyin önemli bulduğu bir o kadar da farkındalık sahibi olma ihtiyacı duyulan bir konu.

Kariyer kelimesi ne demek deyip baktığımızda Fransızca carrière kelimesinden gelmekte olduğu ve koşu yeri (yarış pisti), ömür boyu, meslek yaşamı anlamına geldiği, İngilizce career karşılığı olarak da: Koşmak, hız yapmak, meslekte başarı kazanma manası taşıdığını görüyoruz.

Peki, kariyer denilince bizler ne anlıyoruz veya ne anlamamız bizim doğru pencereden baktığımıza işaret. Bu konuda bir araştırmaya yönelip İnsanlara mikrofon uzatıp sizce kariyer nedir veya ne demektir desek; muhtemelen duyacağımız cevaplar şu merkezde olacaktır.

 • Bir yere gelmek,
 • Terfi etmek,
 • İşinde üst kademelere yükselmek,
 • Yönetici olmak ekseninde olacaktır.

Bu konuda alan bilgisine sahip insanlara aynı soruyu yöneltip cevap aradığımızda ise;

 • Bir meslekte zaman ve emek verip çalışmayla elde edilen aşama,
 • Başarı,
 • Uzmanlık,
 • Mesleki açıdan mesleki niteliğinin ve statünün artışı,
 • Yönetsel basamaklarda ilerleme,
 • Akademik açıdan tanınan çeşitli derecelerde yol alıp yükselme,

şeklinde verilecek cevaplar ile buluşuyor olacağız Kariyerden ve özellikle yönetsel açıdan ilerlemelerden söz açılmışken,‘ Yöneticilik, başarı merdivenini tırmanma becerisidir; liderlik ise merdivenin doğru duvara dayalı olup olmadığını belirler.’ (Stephen R. Covey) Bu özlü söze yer vermeden geçemeyeceğim.

farkliKariyeri, yukarıda sıraladığımız bu özet değerlendirmeler ışığında ; Bireyin işinde ve mesleğinde kayda değer ölçüde deneyim kazanıp, yol alıp, daha etkili ve söz sahibi bir yönetsel rol temsiline erişmesi ve dolayısıyla bu sayede elde edilen maddi, manevi kazanımlardan tatmin olması, kendisini mutlu ve iyi hissetmesi gibi genel bir çerçevede tanımlamak mümkün gözüküyor. Dolayısıyla kariyer bir tırmanıştan çok bir yolculuk ve de hem hız gerektiren hem de bilinçli çaba gerektiren dinamik bir yolculuk.

Kariyerin bu genel tanımına ulaşıp, kariyerin süre giden hareketli ve dikkat gerektiren bir yolculuk olduğuna değindikten sonra, kariyerin de yönetilmesi için her yönetim alanında olduğu gibi önce iyi bir planlamaya ihtiyaç duyulacaktır.

Kariyer planlamasında ise;

– Kariyer planlaması nedir, kariyer planlaması nasıl yapılır?
– Bu konudaki temel çıkış ve anahtar noktalar nelerdir?
– Sağlam köklere dayanan kariyer yolculuğu nasıl tasarlanıp, beklentiler, gereksinim çözümleme ve analizleriyle nihayet planlanıp başlatılabilir?
– Hangi çabalar bu yolculuğun etkili tasarımı ve amacına, hedefine doğru istikamet yol alıp ilerleye bilmesine referanstır?
– Kariyer yolculuğunda sırt çantamızı nelerle donatmalıyız?
– Kariyerde sürekli sağlam adım ilerlemeye ilişkin kritik eşikler nelerdir? Gibi başlıkları ayrı ayrı ele alıp değerlendirmemiz gerekir.

Kariyer konusunda önemli diğer bir husus da, kariyer okuryazarlığına sahip olma durumu olarak karşımıza çıkmaktadır.
Kariyer okuryazarlığı nedir? Dediğimizde kariyer esnekliği, kariyer anlayışı ve kariyer kimliği kavramlarıyla karşılaşıyoruz. Bu kavramları inceleyecek olursak;

 • Kariyer Esnekliği:Kişinin bulunduğu zor görevlerde gösterdiği çaba, sabır ve bağlılık derecesi
 • Kariyer Anlayışı:Kişinin kendi potansiyeli ile yöneldiği meslek gerekleri konusundaki farkındalık derecesi
 • Kariyer Kimliği:Kişinin bireysel değer anlayışı ile çalıştığı kuruluşun değerlerini anlama derecesi.
  Şeklinde oluştuğunu görüyoruz.

farkli-olmak

Güneş ışınları bulunmayan bir havada büyüteçten ısı oluşur ve kuru otlarla bütünleşip ateşe dönüşebilir mi?
Ne yazık ki dönüşemez, yani rehberlik ve yönlendirmenin etkili olabilmesi için öncelikle Mente’nin hazır olma ve talep etme hali gerekir.

Açık denizlerde seyreden geminin önünde oluşan akıntının gücü mü gemiyi peşinden sürükler, yoksa geminin hareketi mi önünde bu güçlü akıntıyı oluşturur?

Bu soruya karşılık: Akıntının gemiyi yönlendirdiğini ve peşinden taşıdığını söyleyenler olacaktır. Elbette ki geminin hareketidir önündeki akıntıya yol açan. Daha önemlisi hedefe varmasını sağlayan.

Yani kariyer yolculuğunda belirleyici olan faktörün de; kariyer yolundaki insanların bu yolculuk için önce doğru amaca (hayal-hedef) yönelmeleri, bu hedef için bilet (donanım-coşku) almaları, sonrasında da doğru istikamet(rehberlik)e ilerlemek ve yol almak için, yeterince tutkulu, kararlı, bilinçli çaba göstermeleri olacağı aşikârdır.

Kuşlar uçarken kondukları dala değil, kendi kanatlarına güvenirler imiş.
İnsanın kanadı gayretidir dememiş mi? Hz. Mevlana.
Paylaşmak sevgidir, berekettir.

Kaynak:

1 İLERİ, N. Yenibiris.com

 

Faydalı bulduysan paylaş;