İnsan ömründe hep lider olmak için küçük bir dürtü olsa bile vardır. Bunun içinde çok kafa yormuştur. Bazı bilim adamları bile bu konu üzerine birçok araştırmalar yapmış, kitaplar yazmış, ne neyi etkilemiş, nasıl etkilemiş, kavramlar oluşturulmuş, dersler veriliyor, kitaplar yazılıyor, makaleler yazılmaya devam ediyor.

Liderlik kavramı, değişimlerden etkilenilerek yeni kavramlar olduğu aşikardır. Liderlik, özellikle işletme fakültelerinde, yüksek lisans yapanların vazgeçilmez dersleri olmuştur. Özellikle yönetim bilimleri ele alınan farklı modeler tanımlar ortaya çıkmıştır. Şimdilerde yapay zeka (Teknolojilerden fayadalanarak makinelerin canlılar gibi işlevi yerine getirme işlemi) ingilizce akronimi den gelen bu terim (AI) olarak kullanılmaktadır.

Geleceğe geçmişten bakmayı her zaman sevmişimdir. Bilim adamları, Liderlik konusuna fiziksel özellikler üzerinden değerlendirmişler fakat örneklerin ve ölçümlerin yetersiz kalmasıyla yeni davranışsal, durumsal, dönüştürücü, geliştirici, çoğaltıcı, otantik, VUCA (V – volatility; U – uncertainty; C – complexity; A – Ambiguity. Yani, kaygan, kesinsiz, karmaşık, belirsiz.) liderliği gibi çok çeşitli başlıklarda kavramlar geliştirmişler.

Platonun dediği gibi  “Kendini yönet, dünyayı yönetecek gücü bulursun.” Sun Tzu’nun ifadesiyle “Başkasını ve kendini bilirsen, yüz kere savaşsan tehlikeye düşmezsin; başkasını bilmeyip kendini bilirsen bir kazanır bir kaybedersin; ne kendini ne de başkasını bilmezsen, her savaşta tehlikedesin”.

Bu sözlerden yola çıkmaya gerekirse her şeyin açık olduğunu görüyoruz. Çünkü kendimizi önemsemek ve kendimizi tanımak işin başlangıcı olduğunu görmekteyiz. Çevremize öngörü ile yaklaşmanın, olduğumuz durumların belirsizliği anlamaya yaklaşmaya, kaosları anlamlaştırmaya çalışmak doğru cevap olmadığını görebilirsiniz.

Bu algılarımızın kontrolünü elinize aldığınızda ön yargıların yıkıldığını ve bakış açınızın genişleyerek problemin tümüne bakma ve buna paralel olarak sorunu tanımlanmayı görmüş olacaksınız. Devamında hedeflerine ulaşmadaki problemleri rahatça çözmüş ve yeni hedeflerinizi belirlemede büyük bir rol alacaktır. Kendi yaşantınızın lideri olma yolunuz açılmış olacaktır.

Bunun için gerekli olanlar;

  • Büyük bir Emek
  • Büyük Çaba
  • Ciddi bir Disiplin

Gerekli olan bu detayları yönetirseniz tek bir şey kalıyor ki hedefi belirlemek. Eğer hedefiniz yok ise bize yön verecek destek verecek arayışımız hiç bitmez ve tüm liderler sizin için çalışsa, ileri teknoloji ve yön gösterme cihazları senin olsa ne olacak ki? Hareket halinde olabilirsiniz fakat nereye gideceğiniz bilmediğiniz için hiç birinin faydası olmayacaktır.

Evet kendinizi kontrol edebiliyorsanız ve belirlediğiniz hedeflere doğru yönlendirebiliyorsanız önce kendi hayatınızın lideri ve çevrenizin lideri olabilirsiniz. Simurg dediği gibi “Gerçek yolculuk, kendine yapılan yolculuktur.” Göremediğimiz bir konuyu Hz. Ali’nin ifadesi ile;

İlacın kendindendir farketmiyorsun,
illetin kendindendir görmüyorsun,
Zannedersin ki sen küçük bir parçasın.
Halbuki sen büyük bir alem saklarsın..

Faydalı bulduysan paylaş;