İnsanların okuma alışkanlıklarının geliştirmek için önce bir değişiklik yapmak gerekir. Son zamanlarda artan göz rahatsızlıkları okuma alışkanlıklarına olumsuz etki yapmaktadır.

En başta göz tembelliği hastalığı ile başlamamız gerekir. Göz tembelliği hastalığının çözümü göz kaslarımızın güçsüzlüğü ile başlamaktadır. Göz kaslarını azaltan birçok sebeplerin başında cep telefonu, bilgisayar ve televizyonlar gelmektedir. Göz kaslarının zayıflaması ile başta yorgunluk, göz tansiyonu ve göz kuruluğu gibi hastalıklar baş gösteriyor.

Teknolojiden vazgeçemediğimize göre neler yapmalıyız? Günlük beş dakikanızı ayırarak ister oturarak, isterseniz yürürken, isterseniz yatarken yapabileceğiniz egzersizler ile daha göz kaslarınızı koruyabilirsiniz. Alışkanlık kazanmanız ile hızlı kitap okumaya da fayda sağlayacaktır. Özellikle çocuklara günlük yemek gibi bu egzersiz için de zaman ayırarak bir davranış biçimi oluşturmak için takip edilmesi gerekir. Gözlük kullananlarda dahil herkesin yapmasında fayda vardır. Göz kaslarını beynimizin algılama seviyesi açısından çok önemli olduğu unutulmamalıdır.

Sık sık egzersizleri tekrarlayarak tembelleşmiş kasların daha aktif olarak görev yapması sağlanmış olacaktır. Şöyle ki;

  • Başımızı dik tutarak karşıya bakın ve başınızı hiç kıpırdatmadan gözlerinizle tavana bakın, yere bakın… Sağa bakın sola bakın, sol üst köşeye bakın, sağ alt köşeye bakın, sağ üst köşeye bakın… sol üst köşeye bakın, yukarı sola bakın. Aşağı sağa yukarı bakınarak gözlerinizle çemberler çizin. Yaptığımız çember hareketlerini ters yönde tekrarlayın.
  • Gözünüzün alt ve üst kapaklarında göz kırpma hareketleriyle hızlı hareket ettirin. Gözlerimizi kapatalım ve göz kapaklarınızı aşağı doğru çekerek karşı bir direnç oluşturun.
  • Parmağınızı yüzünüzün ön kısmına tutarak bir noktasına bakın. Noktadan ayırmadan burnumuza kadar, yavaş yavaş yaklaştırdıkça gözlerimizde şaşılık olma hissi olabilir, sonra tekrar uzaklaştıralım. Bunu 15 kez tekrarlayın.
  • Başı hiç hareket ettirmeden önce yukarıya sonra da aşağı bakın. Mümkün olduğu kadar uzaktaki bir noktaya dikkat ederek bir sağa bir sola bakın.
  • Egzersizin sonunda avuçlarınızı birbirine sürterek enerji oluşturun ve avuçlarınızla gözlerinizi kapatıp karanlıkta bir süre bekleyin.
  • Unutmayın 3 boyutlu resimlere bakmak da ayrıca göz kaslarını geliştirir.
  • Göz kaslarımız da insan bedeni gibi yorulmaktadır ve bunun içinde kas ağrıları hissedebilirsiniz gayet normal bir olaydır.

Bu hareketleri aralıksız olarak 21 gün yaptıktan sonra dakika da okuduğunuz kelime sayısı artacağından emin olabilirsiniz.

 

Faydalı bulduysan paylaş;